Channel: Stadiony Świata » MŚ Brazylia 2014

Mario Goetze zdobył zwycięską bramkę, Niemcy zdobyli Mistrzostwo Świata

$
0
0

Reprezentacja Niemiec zdobyła czwarte w historii Mistrzostwo Świata. W finałowym spotkaniu rozegranym na legendarnej Maracanie Niemcy pokonali po dogrywce Argentynę 1:0. Bramkę na wagę zwycięstwa zdobył w 113. minucie rezerwowy Mario Goetze.

Mario Goetze

Zdobywca zwycięskiej bramki w finale MŚ Brazylia 2014 Mario Goetze foto: Getty Images

Od początku finałowej rywalizacji dłużej przy piłce utrzymywała się reprezentacja Niemiec, która szukała swojej szansy w ataku pozycyjnym, jednak to nastawieni na kontrataki „Albicelestes” jako pierwsi mogli wyjść na prowadzenie. Lewym skrzydłem popędził Ezequiel Lavezzi, a w dobrej sytuacji znalazł się Gonzalo Higuain, jednak jego strzał z ostrego kąta minął bramkę Niemiec.

W 13. minucie gry groźną okazję wypracowali sobie trzykrotni mistrzowie świata. Piłkę ze skrzydła dośrodkował Philipp Lahm, a bliski szczęścia był Miroslav Klose. Kilka chwil później po raz kolejny z dobrej strony pokazał się Klose, a tym razem jego akcję zastopowali obrońcy reprezentacji Argentyny.

W 21. minucie fatalny błąd popełniła niemiecka defensywa na czystej pozycji znalazł się Higuain, jednak mimo znakomitej okazji fatalnie przestrzelił. Niespełna dziesięć minut później po błędzie w środku pola piłkę do przodu zagrał Lionel Messi, po dośrodkowaniu z lewej strony boiska do siatki trafił Higuain, ale bramka nie została uznana, a sędzia odgwizdał pozycję spaloną. W 37. minucie kolejną okazję mieli Niemcy, tym razem strzelał Bastian Schweinsteiger, a piłkę pewnie wyłapał Sergio Romero. Trzy minuty później z dobrej strony pokazał się Messi. Piłkarz Barcelony ruszył lewą stroną boiska wpadł w pole karne, a interweniujący Manuel Neuer wespół z obrońcami przerwał akcję Argentyńczyków. W doliczonym czasie pierwszej odsłony spotkania bardzo bliscy zdobycia gola byli Niemcy. Futbolówkę z rzutu rożnego dośrodkował Toni Kroos, a bardzo blisko był Benedikt Hoewedes, po którego strzale piłka trafiła w słupek.

Od początku drugiej części spotkania do zdecydowanych ataków ruszyła Argentyna. Najpierw po raz kolejny z dobrej strony pokazał się Higauin, a chwilę później swoją szansę na zdobycie gola miał Messi, jednak jego strzał nieznacznie minął słupek niemieckiej bramki. Po godzinie gry kolejną okazję miał Klose, jednak tym razem jego uderzenie spokojnie wybronił Romero. W kolejnych minutach stroną przeważającą była Argentyna, jednak mimo kilka prób nie udało im się stworzyć klarownej okazji.

Na kwadrans przed końcem regulaminowego czasu gry na indywidualną akcję zdecydował się Messi, który zbiegł od skrzydła przed przed pole karne, ale piłka po jego strzale minęła bramkę trzykrotnych mistrzów świata. W 82. minucie świetną akcję przeprowadzili Niemcy. Na prawym skrzydle z dobrej strony pokazał się Mesut Ozil, który poradził sobie z dwoma obrońcami i wycofał piłkę przed pole karne, a nadbiegający Kroos nieznacznie się pomylił. Ostatecznie kibice oglądający finałową rywalizację nie doczekali się goli w regulaminowym czasie gry i do rozstrzygnięcia potrzebna była dogrywka.

Dodatkowy czas gry rozpoczął się od groźnych akcji z obu stron. Najpierw świetnym podaniem popisał się Mario Goetze, a w doskonałej sytuacji znalazł się wprowadzony w drugiej połowie Andre Schuerrle, a z jego strzałem poradził sobie Romero. W odpowiedzi z szybkim kontratakiem ruszyła Argentyna, przed kolejną szansą stanął Messi, ale i tym razem piłka po strzale lidera „Albicelestes” minęła bramkę Neuera.

W 97. minucie kolejną doskonałą okazję zmarnowała Argentyna. Ustawiony na skrzydle Marcos Rojo precyzyjnie dośrodkował w pole karne, a na czystej sytuacji znalazł się Rodrigo Palacio, który w idealnej wręcz pozycji posłał piłkę obok bramki. W kolejnych minutach oglądaliśmy sporo walki w środku pola, aż do 113. minuty kiedy to akcję na wagę mistrzostwa przeprowadzili Niemcy. Lewym skrzydłem odważnie ruszył Schuerrle, który dośrodkował piłkę w pole karne, a niepilnowany Mario Goetze z trudnej sytuacji zdołał trafić do siatki. Nie mająca już nic do stracenia Argentyna odważnie ruszyła do przodu, ale jednak okazja, którą miał Messi nie dała jej wyrównania i to Niemcy po raz czwarty w historii zostali Mistrzami Świata.

Niemcy – Argentyna 1:0 (0:0, 0:0, 0:0)